Według najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę Lexmark, czołowego dostawcę rozwiązań w zakresie druku, recykling jest powszechną praktyką w europejskich organizacjach. Większość pracowników uważa jednak, że ich przedsiębiorstwa stać na więcej.

W badaniu wzięło udział 619 pracowników biurowych z 11 europejskich krajów, w tym z Polski. Zdecydowana większość, bo aż 70% respondentów wskazało, że w ich firmach stosuje się recykling papieru. Ponad połowa (57%) segreguje i wymienia zużyte kartridże, a około jedna trzecia stosuje recykling plastiku, szkła oraz elementów elektronicznych. Pomimo tych budujących liczb, 86% badanych twierdzi, że organizacje, w których pracują mogłyby jeszcze więcej inwestować w działania związane z recyklingiem.

Recykling jest praktykowany w większości organizacji. Wyjątek stanowi 10% firm, w których – według ich pracowników – nie odzyskuje się żadnych surowców. Jaka jest tego przyczyna? Ponad 34% respondentów z tych firm uważa, że powodem jest brak odpowiedniej polityki określającej zasady recyklingu w firmie. Inni uważają, że recykling jest zbyt uciążliwy (21%), zbyt drogi lub zajmuje za dużo czasu.

Osoby, dla których segregacja odpadów nie jest nowością łatwo wymieniają jej korzyści. Więcej niż dwie-trzecie (68%) wskazuje, że ich firmy dbają o środowisko naturalne. Inni dostrzegają również korzyści dla całego przedsiębiorstwa i wskazują, że ich firmy oszczędzają środki (27%), zmniejszają ślad węglowy (25%) oraz dzięki takim działaniom motywują pracowników (21%) oraz wpływają na pozytywny wizerunek firmy (21%).

“Cieszy nas, że tak wiele firm stosuje recykling w miejscu pracy oraz jest świadomych korzystnego wpływu zarówno na środowisko, jak i na działalność biznesową” powiedziała Iwona Chmielek-Przystał – Telesales & PR Supervisor w Lexmark Polska. “Wiele osób dostrzega jednak, że w tym obszarze jest jeszcze sporo do zrobienia. Szczególnie ważne jest dostosowanie procesu odzyskiwania surowców wtórnych w firmach, tak by był prosty i wygodny. Dobrym przykładem sprawnego recyklingu może być nasz program odzyskiwania zużytych wkładów do drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych”.

Sondaż na grupie 619 pracowników biurowych lub prowadzących biuro w domu przeprowadzono w jedenastu europejskich krajach (Belgia, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Holandia, Polska, Portugalia, Szwecja, Hiszpania i Wielka Brytania). Badania ukończono w marcu 2011 roku.

Podziel się na:
  • Print
  • Digg
  • Sphinn
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Flaker
Spodobał Ci się ten wpis ? dodaj oDrukowaniu.pl do kanałów RSS!